Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

31.05.2017 - Güncel Yaklaşımlarla Doğum Hizmetlerin Güçlendirilmesi Eğitimi

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun koordinatörlüğü, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimiz yürütücülüğü ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliği ile ikincisi gerçekleştirilen “Ebelere Yönelik Doğum Becerilerinin Geliştirilmesinde Güncel Yaklaşımlar ”eğitimi 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

        Türkiye genelinde normal doğumun yaygınlaştırılması, riskli olmayan durumlarda doğumların ebe ile gerçekleştirilmesi, anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmesi ve güncel yaklaşımlarla doğum hizmetlerinin kalitesinin artırılması temel hedefleri arasında eğitim programına Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.Dr. Halit ÇINARKA, Tıbbı Hizmetler Başkanı Uzm.Dr Cevahir ARDUÇ, Eğitim Koordinatörü KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bakım ve Hasta Hizmetleri Biriminde Uzman Zöhre ALTUN, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op.Dr. Recep ERİN ve akademisyenler katıldı. 

Açılış konuşmasında, Eğitim program koordinatörü KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ;  Trabzon başta olmak üzere 16 ilde, 41 konu başlığı ile uygulanan bu eğitim programının; içeriğinin çok zengin olduğunu, hem teorik hem de uygulamalı olarak bu eğitimin alanında uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. “Doğum hizmetlerinin güçlendirilmesinde; ebelerin iletişim ve el becerilerinin ve de güncel bilgilerle donatılmış bilgi düzeylerinin çok önemli olduğuna” ayrıca vurgu yaptı.

 Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Halit ÇINARKA,  konuşmasında  “Doğum hizmetlerinin nitelikli olmasında ebenin çok önemli bir yerinin olduğunu, bu yüzden ebelik hizmetlerinin hizmet içi eğitimlerle güçlendirilmesinin önemine inanarak eğitimlere ağırlık verdiklerini, 2017 yılı içerisinde doğum salonlarında çalışan tüm ebelerin bu eğitimi almalarını sağlamayı planladıklarını, sezaryen oranlarının düşürülmesinde eğitimin etkin bir rol oynayacağına inandığını ”  belirtti.

               Eğitimin 5 günlük teorik eğitim kısmı tamamlanmış olup, il dışından akademisyenlerinde destek verdiği eğitime ağırlıklı olarak hastanelerin doğum salonlarında aktif görev yapan 20 ebe katıldı. Eğitim programına 12-16 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacak beşer günlük uygulama eğitimi ile devam edilecektir.