Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

29.12.2016 - Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Programı Trabzon’da Yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun yürütücülüğünde, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimiz bünyesinde ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliği ile ebelere yönelik “Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesi” eğitim programının açılışı yapıldı.

Açılışa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kemal SÜLEYMAN, KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Gündüz, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Halit ÇINARKA, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal HAMZAOĞLU, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi, Vakfıkebir Devlet Hastanesi, Of Devlet Hastanesi, Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi, Sürmene Devlet Hastanelerinin başhekim ve sağlık bakım hizmetleri müdürlerinin yanı sıra KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ile de katılım sağladı.

26 Aralık 2016 tarihinde başlayan ve 30 Aralık 2016 tarihinde tamamlanacak olan ve il dışından akademisyenlerin de destek vereceği eğitime, hastanelerin doğum salonunda aktif görev yapan 30 ebe katılmaktadır.  Doğum salonları ve kliniklerde görev yapan tüm ebelerin 2017 yılı içerisinde programa dâhil edileceği belirtildi. Bu kapsamda 30 kişilik kursiyerler şeklinde 4 kurs daha düzenlenmiş olacaktır. Türkiye genelinde normal doğumun yaygınlaştırılması, riskli olmayan durumlarda doğumların ebe ile gerçekleştirilmesi, anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmesi ve güncel yaklaşımlarla doğum hizmetlerinin kalitesinin artırılması, eğitim programının temel hedefleri arasında sayıldı.

Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Halit ÇINARKA, açılış konuşmasında  “Doğum hizmetlerinin nitelikli olmasında ebenin çok önemli bir yerinin olduğunu, ülkemizde ve tüm dünyada yüksek olan sezaryen oranlarının makul oranlara çekilmesinde ebelerin etkin rol alması gerektiğini, bu yüzden de ebelik hizmetlerinin hizmet içi eğitimlerle güçlendirilmesinin önemli olduğunu”  belirtti.

KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Gündüz’de; “Normal doğum oranını artırmak istiyorsak, sezaryen oranları düşük ülkeleri model almalıyız. Örneğin Hollanda’da sezaryen ile doğum %15, Türkiye’de %50’lerde. Hollanda da doğumlarda ebeler aktif rol alıyor, ebelik hizmetlerinin iyi olduğu ülkelerde
normal doğum oranı çok yüksek, bizde ülke olarak bu ebelik modellerini ülkemize yerleştirmeliyiz.’’ dedi.

Eğitim program koordinatörü KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ,  Trabzon başta olmak üzere 46 ilde, 41 konu başlığı ile uygulanan bu eğitim programının; içeriğinin çok zengin olduğunu, hem teorik hem de uygulamalı olarak bu eğitimin alanında uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. “Doğum hizmetlerinin güçlendirilmesinde; ebelerin iletişim ve el becerilerinin ve de güncel bilgilerle donatılmış bilgi düzeylerinin çok önemli olduğuna”  ayrıca vurgu yaptı.

Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uzm. Dr. Cevahir ARDUÇ ta, eğitim programının verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve katılımcılara maksimum katkı sağlaması noktasında ekip anlayışı içerisinde her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını, eğitimin sağlıklı doğumlar, sağlıklı yeni doğanlar ve mutlu anneler olarak geri dönüşü olacağına inançlarının tam olduğu noktasına dikkat çekti.

Unutmayalım ki; Sağlıklı nesiller için sağlıklı başlangıçlar gereklidir. Bu yüzden normal doğumu özendirelim, gereksiz sezeryandan kaçınalım.